Velká výzva ministra nemocnicím: Neberte maminkám po porodu děti

Už od začátku pandemie se budoucí maminky potýkají se strachem, že jim po porodu bude odebráno dítko pro pozitivní test na koronavirus, stejně jsou nešťastné z opatření, kdy je při porodu nemůže doprovázet partner, otec dítěte.

Nemocnice na Slovensku si stanovují všechny své vlastní opatření a nařízení na základě nejen doporučení – ať už WHO nebo ÚVZSR a ministerstva, ale i na základě kapacit, organizační struktury a také odpovědnosti, jakou přebírají za pacienty.

MATKY NE, BORIS KOLLÁR ANO?
A tak se už několikrát bohužel stalo, že maminkám byly jejich děti po porodu odebrány a to dokonce na celých 10 dní. Praxe je totiž části taková, že pozitivní maminku propustí už druhý den po porodu do domácí karantény a děťátko zůstává 10 dní na novorozeneckém oddělení, a to i přes, že WHO takové standardy nedoporučuje, není to dokonce ani nařízení ÚVZSR.

Navíc v porodnicích jsou ve většině zakázané doprovody a i návštěvy. S ohledem na to, co se děje například kolem Borise Kollára, který může také přijímat návštěvy, i si klást podmínky jako pacient, je jasně vidět, že slovenské maminky (a zřejmě slovenský pacienti celkově vůbec) tahají za kratší konec.

Nyní nemocnicím posílá výzvu už i samotný resort zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO) v pátek vyzval zdravotnická zařízení, aby matkám neodebírali jejich novorozené děti s onemocněním COVID-19. Podle jeho slov je takové chování nepřípustné.

Na problém poukázala poslankyně Národní rady SR a místopředsedkyně výboru pro lidská práva a národnostní menšiny Vladimíra Marcinková (Za lidí), která o nápravu žádala v otevřeném dopise adresovaném Krajčiho.

BEZ PRÁVA kojencům ČI BÝT S DÍTĚTEM VŮBEC
Poslankyně tak učinila na základě podnětů, které obdržela od rodiček z více slovenská nemocnic. Mnohé matky tak podle ní zůstaly bez možnosti kojit, praktikovat bonding zda vůbec vidět své dítě.

„Odebrání dítěte od matky po porodu je v hrubém rozporu s doporučeními mezinárodních zdravotnických organizací a také s nadnárodními Lidskoprávní dokumenty, které jsou pro Slovensko závazné,“ uvedla s tím, že taková separace může vážně narušit přirozený poporodní vývoj dítěte, zotavování se matky a způsobit další nepříznivé fyzické i psychické stopy.

„Vím o tomto problému a určitým způsobem mě to mrzí, že matky jsou tímto způsobem postaveny v takové vážné životní situaci před taková rozhodnutí,“ uvedl Krajčí s tím, že nepovažuje za dobré, když se nevytvoří pro matky a jejich děti pozitivně na onemocnění COVID -19 takové podmínky, na jaké mají nárok.

KAŽDÝ MÁ SVÉ PRÁVO
Marcinková v listu také žádá o to, aby Ministerstvo zdravotnictví ČR zvážilo rozdělení oddělení tak, aby se spolu nesetkávali před porodem matky, které jsou a nejsou pozitivní na onemocnění COVID-19.

„Uvědomuji si, že v těchto náročných časech zdravotníci i na úkor svých osobních potřeb pomáhají všemi silami zvládnout pandemii a léčit lidi, ale nemůžeme ani v těch nejtěžších podmínkách ztratit citlivost k rodičkám a jejich čerstvě narozeným dětem,“ dodala.

Krajčí uvedl, že si není vědom toho, na základě jakého pokyny takto zdravotnická zařízení postupují. „Každý jeden pacient má dostat péči, na jakou má nárok, a nemůžeme v případě onemocnění COVID-19 takovýmto způsobem degradovat jeho nároky,“ dodal šéf resortu zdravotnictví s tím, že opakovaně vyzval, aby k takovému kroku nedocházelo, i když si podle vlastních slov uvědomuje, že je to logisticky náročné.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr