Bříško bolí, příčina naoko žádná? Kdy jde o funkční bolesti a na co dávat pozor

Co je příčinou funkční bolesti břicha u dětí? Podle čeho lékař odlišuje, zda může být příčina vážnější? Jaké děti mají sklon trpět psychosomatickými bolestmi břicha?

Pokud vaše dítě bolí bříško a lékař vyšetřeními vyloučil nejrůznější diagnózy, příčinou může být funkční bolest břicha. Znamená to, že orgány trávicího traktu jsou v podstatě v pořádku, nezjistí se změny v jejich struktuře, metabolické nebo biochemické změny, ale přesto trávení nefunguje správně.

Opakovanými bolestmi břicha, které narušují normální aktivitu a režim dítěte, trpí 10-15% školáků s převahou dívek.

Jde o dlouhodobé příznaky, kterými dítě trpí nejméně jednou týdně po dobu 2 měsíců před diagnózou nebo 12 týdnů za posledních 12 měsíců.

Psychosomatické BOLEST BŘICHA U DĚTÍ
Funkčními chorobami trávicího traktu (FOGT) trpí často děti ve věku 4-18 let. Část FOGT je spojena s bolestmi břicha, ty ale nejsou jediným projevem. Bolestmi trpí i 17-24% středoškoláků a vysokoškoláků. Přitom až 90-95% těchto případů nemá organické onemocnění, čili orgány trávicí soustavy nejsou poškozeny. Porušena je jen samotná jejich funkce.

Někdy lékař tyto bolesti bříška u dětí označí jako bolesti „psychického původu“. Mají označení i psychosomatické bolesti břicha. To neznamená, že dítě si nemoc vymýšlí.

Není mentálně narušené, psychicky nemocné, ani s vámi nemanipuluje. Bolest skutečně cítí, nemůže za ni a reálně jí trpí. Jeho trávicí systém nefunguje tak, jak má. Psychika na tom mívá svůj podíl, ale dítě svou bolest neumí přímo ovlivnit.

Lékař, ačkoli má podezření na psychosomatické onemocnění, vždy nejprve musí vyloučit organické onemocnění, např. celiakii, infekci parazity, chronické záněty střeva a podobně, aby nedošlo k zanedbání léčby.

JAKÉ PORUCHY PATRIA DO FOGT?

  1. Funkční dyspepsie

Trpí jí až polovina pacientů s psychosomatickými bolestmi břicha.

Příznaky jsou:

-Opakujúca se nebo dlouhotrvající bolest břicha v horní části nad pupkem.

-Na bolest se dítě stěžuje i po vykakaní, bolest se nemění.

-Dieťa má problém dojíst svou porci, rychle se nasytí.

-Nebýva přítomna průjem ani zácpa, stolice je normální.

-Vyšetření se nepotvrdí zánětlivé, metabolické či nádorové onemocnění.

-Dieťa bolí bříško leckdy, nezjistíte souvislost s jídlem, může být přítomna i nevolnost, nadýmání, říhání, kručení v žaludku, škytavka, návrat žaludečního obsahu do jícnu.

Pokud jste podobnými obtížemi trpěli v dětství vy, vaše děti mají vyšší pravděpodobnost takových problémů. Může za tím být nevědomé předávání úzkosti, nepriebojnosti, sníženého sebevědomí. Často jde o děti, které jsou šikovné ve škole, dobře se učí, záleží jim na výkonu v škole.

  1. Funkční bolest břicha

V tomto případě se vaše dítě se na bolavé bříško stěžuje téměř stále. Na bolest se nebudí, ale může ho trápit i před usnutím.

Bolest je typicky v oblasti pupku, nikam nevyzařuje.

-Vyšetření se nezjistí choroba gastrointestinálního traktu.

-Býva přítomen nejméně jeden doprovodný příznak, který se objevuje jen někdy: určitá ztráta denní aktivity nebo další tělesné příznaky, například bolest hlavy, končetin nebo poruchy spánku.

O funkční bolesti břicha říkáme, pokud nelze příznaky zařadit mezi funkční dyspepsii, syndrom dráždivého tračníku či břišní migrénu.

Pokud vaše dítě trpí funkční bolestí břicha, může patřit do kategorie perfekcionisty, nebo může mít nerozpoznané problémy s učením ve škole. Samo na sebe může klást příliš velké nároky. Jako rodič zvažte, zda na něj tyto nároky nekladete i vy.

  1. Syndrom dráždivého tračníku

Je typický pro dospívající děti.

-Namiesto bolesti břicha je spíše přítomen břišní dyskomfort – neurčitý pocit tíhy nebo nepohodlí v břiše a k němu se přidávají alespoň dva z následujících příznaků, přítomno jen občas (přibližně čtvrtinu času):

-Úľava po vyprázdnění

-Spočiatku se změní frekvence vyprazdňování a / nebo

-Změna se charakter stolice (na začátku)

Při tomto typu poruchy v typickém případě vaše dítě pociťuje:

-Charakteristicky se střídá zácpa a průjem,

Bolest břicha někdy ustupující po vyprázdnění,

-hlien ve stolici,

-Nahl nucení na stolici,

-nafukovanie,

Pocit nedokonalého vyprázdnění.

Opět se vyšetřeními nedokáže jiné onemocnění ani anatomické změny, které by vysvětlily problémy. Někteří pacienti trpí převážně zácpou, jiní více průjmy, další smíšeným typem stolic.

  1. Břišní migréna

Přestože jste možná dosud slyšeli jen o migréně spojené s bolestmi hlavy, existuje i pojem břišní migréna. Břišní migrénou trpí asi 2% dětí nejčastěji ve věku 5-7 let, dvakrát častěji jsou to dívky. Děti s touto diagnózou mívají:

-Záchvaty intenzivní akutní bolesti kolem pupku, které trvají nejméně jednu hodinu či déle

-Mezi bolestmi je období bez obtíží, které trvá týdny až měsíce

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr