5 odpovědí přímo od lékařky na otázky, které se před porodem stydíte zeptat

Musím dostat klystýr? Splaskne mi rychle bříško? Kdy se mi začne tvořit mléko? Leccos budoucím maminkám proletí hlavou, když odpočítávají dny do termínu porodu, ale často se na nic neptáme, vždyť co kdybychom vyšli na smích, protože nám to má být jasné? Tak jsme se zeptali my a na mnohé otázky lze konečně dostanete odpověď.

Od prvních dnů těhotenství jste vstoupili do neznámých vod, které vám kromě velké radosti a štěstí mohou udělat i vrásky na čele.

Některé věci jsou možná pro vás příliš intimní, máte ostych zeptat se na ně, nebo vás prostě zničehonic překvapí. Buďte více informována, o něco moudřejší a jistější, co se vašeho těhotenství, porodu a šestinedělí týká.

Lékařce s praxí v porodnictví MUDr. Alexandre mámově jsme položili otázky za vás. Jaké jsou odpovědi?

  1. CO S těhotenské bříško, KDYŽ ‚padat‘? PROČ MI VLASTNĚ KLESÁ?
    S váhou miminka se i bříško posouvá níže. Obecně se nedoporučuje nošení stahovacích kalhotek v těhotenství, není to příjemné.

Existují však speciální pomůcky na předpis, volají se těhotenské podpůrné pásy a ty jsou elastické a přitom pevné na zádech. Zpevňují záda a podpírají bříško, takže zmírňují bolesti pánve a usnadňují chůzi.

Spadlé břicho se po porodu cvičením dá upravit, pokud není výrazná diastáza (břišních svalů), pak jsou to už případy na abdominoplastiku.

  1. MUSÍM MÍT před porodem klystýr A BÝT oholení?
    Je to přínosem, ale nemusí to být. Některé pacientky klystýr i holení odmítnou. Nicméně je určitě lepší, pokud si maminy nechají udělat klystýr, protože svěrače při porodu obvykle povolí a vyjde stolice a přece je lepší, pokud se miminko nenarodí do takové nečistoty.

Holení je diskutabilní a závisí i na hygienických návyků mámy, pokud je nezbytný nástřih, tak je mnohem lépe šít oholenou ránu jako zarostlou, nakonec i operační pole při operacích se vždy holí. Na ochlupení je zvýšený výskyt bakterií a hůře se i dezinfikuje.

  1. JAK ZJISTÍM, ŽE SKUTEČNĚ rodíme? ŽE SE MI LEN neuvolní MOČ, ALE OPRAVDU praskne PLODOVÁ VODA?
    To je těžká otázka, protože každá z nás prožívá bolest ai kontrakce jinak. Například moje máma mi říkala, že když mě rodila, tak si myslela, že jsou to jen větry, protože se přejedla fazolové polévky. (Smích) Cca o 20 minut jsem byla na světě.

Ale v zásadě: poslíčci jsou slabé nepravidelné bolesti v kříži, podbřišku a pánvi, něco jako menstruační, ale slabší. Na jejich uvolnění pomáhá teplá sprcha a masáž křížové oblasti.

Pokud jsou bolesti pravidelné, silné a na jejich zmírnění horká sprcha nepomáhá, pravděpodobně se porod rozbíhá. Plodovou vodu od moči rozlišit doma nevíme, v nemocnici se provádí tzv. Temešváryho test, kdy se polije vložka a pokud se zabarví, tak odtekla plodová voda.

Proto je dobré, pokud si budoucí maminka (pokud cítí, že z ní něco vyteklo) dá vložku a s vložkou přijde do nemocnice. Při podezření na odtok plodové vody třeba vždy raději přijít na kontrolu do porodnice.

Ženské tělo je jinak úžasný vynález, po odtoku PV se kontrakce zesilují, protože hlavička děťátka tlačí na děložní čípek a tím ho rozpíná. Porod se tedy prasknutím PV urychlí. Avšak ne vždy se to děje, někdy PV nepraskne a někdy tomu pomůžeme my, ale pouze tehdy pokud je budoucí maminka dostatečně otevřená, a pokud si to přeje.

  1. MOHU během porodu JÍST A PÍT?
    Porod je zátěž pro organismus a pitný režim je důležitý i pro poporodní adaptaci a laktaci. Během první doby porodní mamina může pít, nejlépe nebublinkové vody.

Doplňovat energii může například hroznovým cukrem nebo ovocnou šťávou v malém množství. Jíst se velmi nedoporučuje, protože pokud by porod nepostupoval a byl by nutný císařský řez, pacientku třeba tehdy uspat a je tam riziko vdechnutí zbytků potravy.

Během samotného tisku (tedy 2. doba porodní) se už jíst ani pít nesmí, ani na to není čas, může partner například ovlažujte rty namočeným ručníkem.

Během třetí doby porodní (3DP a 2 hodiny po porodu se rovněž nesmí jíst, pít pouze pokud je pacientka v pořádku a nekrvácí příliš. Opět je to z důvodu případné potřeby operace pro krvácení atd.

  1. JAK MI BUDE po porodu? BUDU moci chodit, JÍT NA WC, sprchy SA?
    Toto je vysoce individuální a závisí také na povaze pacientky, prožívání bolesti, průběhu porodu a případných komplikací. Po císařském řezu je striktní klid na lůžku až 12 hodin, po vaginálním přirozeném porodu bez medicínských zásahů máma může po dvou hodinách vstát a přejít na pokoj, pokud se cítí dobře.

Pokud ne a je unavená, tak jí samozřejmě personál pomůže. Při velkých ztrátách krve a komplikovaných porodech doporučujeme klid na lůžku. Sprchování po každé potřebě je vítáno (bez mýdla) a doporučujeme ho.

  1. KDY SE MI po porodu ZAČNE TVOŘIT MLÉKO?
    Toto také závisí na druhu porodu. Kojit se doporučuje hned po porodu, miminko na první přisátí přikládáme už na porodním sále v rámci bondingu.

Spoustu zajímavých informací o porodu naleznete na webu Maminečka.cz

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr