3 důležité signály, že porod se už blíží

Zejména u prvorodiček bývá často obtížné určit, kdy už porod skutečně začíná, a kdy jde pouze o tzv. poslíčky. Stává se, že se budoucí maminky několikrát převezou na pohotovost či do porodnice v domnění, že to už začíná, ale pošlou jejich domov.

Samozřejmě, lepší je měřit cestu několikrát, než ani jednou a něco podcenit. Co je důležité si všímat? Jak rozeznat pravé kontrakce od těch, které vás na samotný porod připravují? Které další příznaky porodu třeba sledovat, abyste si byla jistá, že už je ten správný čas?

Povídali jsme se na toto téma s odborníky – Prof. MUDr. Milošem Mlýnkem, CSc., Z Gynek. porodnické kliniky FN v Nitře a UKF v Nitře, jakož i MUDr. Martinem křečím, který pracuje 12 let jako sekundární lékař v NsP Myjava na Gynekologicko-porodnickém oddělení, tohoto času i v Senici v Odborné gynekologické ambulanci.

CO VÁM POMŮŽE URČIT, KDY JE TEN SPRÁVNÝ ČAS?
Málokdy se stává, že budoucí maminky něco podcení a nepřijdou do nemocnice včas. Některé navštíví porodnici několikrát ještě dříve, než skutečně porodí, a to většinou kvůli poslíčkem. V ojedinělých případech však do porodnice skutečně ženy nestihnou dorazit, jako tomu bylo například v případě herečky Nely Pociskové, která svou dcerku Lianka porodila v autě.

Vše naštěstí dobře dopadlo a mohou si užívat jedna druhou ve zdraví. Gynekologové proto radí – netřeba nic podcenit. Maminkám odkazují, že předporodní příprava je skutečně důležitá a neměla by být brána na lehkou váhu.

„Apeluji na všechny těhotné, aby navštěvovali v průběhu těhotenství kromě prenatálních poraden u svého gynekologa i psychofyzickou přípravu u kvalifikovaných sester. V rámci psychofyzické přípravy se seznámí s fyziologií těhotenství, navštíví porodnici, kde budou rodit, naučí se správně dýchat a spolupracovat během porodu.

Takto erudované ženy nemají žádné problémy při porodu a velmi dobře spolupracují s personálem porodnice. Většina z nich absolvuje porod přirozeně, bez nutnosti porodnických operací, „vysvětluje Prof. MUDr. Miloš Mlýnek z nitranské porodnice.

Gynekolog MUDr. Martin Krč dodává: „Opravdu nejdůležitějším se zdá být příprava na porod. Těhotné při relaxačních a dechových cvičeních bez problémů zvládnou nastupující bolesti, umí se uvolnit, soustředit se jen na podstatné okolnosti. „Toto je podle lékaře ideální předpoklad, že při začínajúch známkách porodu nebude žena panikařit a nebudou v ní od začátku převládat negativní emoce.

Mluvili jsme s odborníky o symptomech porodu, které by žena rozhodně neměla podcenit a jít se sbalený taškou na porodnici. Pro lepší přehled jsme je rozdělili na 3 důležité symptomy, že se už narození miminka skutečně blíží.

  1. kontrakce – KDY JSOU SKUTEČNĚ PRAVÉ?
    Důležitou součástí celého porodního ‚procesu‘ jsou právě bolestivé kontrakce, díky kterým dochází k zkracování děložního čípku a přípravě porodních cest na samotný porod. Gynekolog MUDr. Martin Krč specifikoval, kdy už jde o pravé kontrakce, jaké signály kontrakce provázejí a naznačují, že je třeba jít:

jsou silnější
trvají déle, což se délky bolesti týká
interval mezi nimi se zkracuje
jsou pravidelné
ženy udávají tlakové bolesti směrem od křížem k stydké sponě
vyskytují se častěji než 4 za hodinu
pravé bolesti vedoucí k porodu mění i nález na porodních cestách – často dochází ke krvácení, resp. narůžovělé či nahnědlé výtoku. Jde o krvácení z porodní branky
průjmovitá stolice – tělo se vlastně přirozeně očišťuje a připravuje k porodu.
Poslíčky, které jsou falešnými kontrakcemi, mohou ženy pociťovat cca od 33. týdne, podle odborníka některé druhorodičky popisují, že cítí stahy dělohy už ke konci 2. trimestru. Proč vlastně před porodem přicházejí poslíčci?

„Jsou to vlastně kontrakce, kterým se děloha jako elektricky aktivní a vzrušivý orgán připravuje k samotnému porodu. Poslíčci však mají příznivý vliv k přípravě porodních cest, dochází při nich k změknutí hrdla dělohy, k jeho zkracování a pootevření kanálu děložního čípku, resp. porodní branky, „upřesnil MUDr. Martin Krč. Jak poslíčky rozeznat od pravých kontrakcí?

jejich intenzita je menší, rovnající se zhruba menstruačním bolestem
intervaly mezi nimi se nezkracují
nejsou pravidelné
samotné bolesti mají stejné trvání
vyskutujú se ve frekvenci do 4 za hodinu
Poslíčci se objevují častěji podvečer nebo v nočních hodinách, kdy je žena v klidu. Pokud nepřestávají, je možné, že se zpravidelní, zintenzivní a nastoupí reálné kontrakce, většinou však odezní.

Odborník upozorňuje, že k falešným kontrakcím může přispět například špatný pitný režim – na jedné straně dehydratace, nebo na druhé straně přílišná hydratace.

Dětské zboží, plenky a dětskou stravu koupíte nejlevněji se slevovým kódem Feedo.

Další články autora

Comments

spot_img

Redakční výběr